Traditionen tro indbyder Nakskov Gymnasium og HF til julekoncert i Skt. Nikolai Kirke for skolens mange venner, forældre, tidligere elever m.fl. Koncerten finder sted mandag den 21. december kl. 19.30 - dørene åbnes kl. 19.15.
Alle skolens musikhold, lærerkvartetten samt skolens voksenkor, som består af forældre, lærere m.fl., vil synge og spille julen ind. Der bliver vanen tro også mulighed for selv at stemme i til fællessalmerne med kyndigt akkompagnement af organist Erik Lauge Mikkelsen.
I år skal vi høre en skøn blanding af populære sange, groovy gospel, traditionelle julesalmer, som vi kender og elsker dem samt et par musikalske reklameindslag for den musical, som sættes op på gymnasiet 12. og 13. marts næste år. Her til koncerten er det vores 3g højniveauhold, som vil forkæle os med deres versioner af to Gasolinnumre. Musicalen kommer nemlig til at stå i Gasolins tegn, og mere skal der ikke afsløres her.
Alle er meget velkomne!
Tirsdag den 22. december kl. 11.00 er der juleafslutning i Skt. Nikolai Kirke for skolens elever og kursister samt personale. Programmet bliver a la ovenstående. Vær med til at få sparket julefreden rigtig godt i gang ved at møde op - og glæd jer!
Gitte Ibsen og Morten Brandt Petersen